БЕРИЛ - ВИЗИТКА |
Името берил по всяка вероятност произхожда от гръцката дума "berilos" с неизяснен произход, с която в древността са обозначавани различни зелени камъни.
Групата на БЕРИЛА включва няколко разновидности, респективно скъпоценни камъни, отличаващи се основно по своя цвят, а именно:
Присъщият цвят на берила е безцветен, но микропримесите от различни метали (литий, натрий, калий, рубидий, цезий, хром, магнезий, калций, желязо, титан и др.) оцветяват кристалите в различни цветове. Различните по цвят разновидности на берила се именуват със собствени имена, или обикновено съответния цвят предхожда думата берил, напр. зелен берил, златист берил и т.н.
Кристалите на берила могат да варират по размер от няколко милиметра до няколко метра. Най-големият известен на човека кристал на който и да е минерал е гигантският кристал на берил, открит на о. Мадагаскар с дължина 18 и диаметър 3,5 метра. Жълто-зелената разновидност на берила се нарича хелиодор. Името, в превод от гръцки, означава "подарък от слънцето". На практика обаче, няма строго определена граница между златистия/жълтия берил и хелиодора, и много специалисти го считат просто за жълт берил. На следващите снимки е показан хелиодор самостоятелно и заедно с родствениците от бериловата група аквамарин и изумруд
Кашата при имената на берила в жълтата гама е пълна. Разликите са малки и поради тази причина се опитваме да покажем камъни в различни нюанси с правилните (според нас) имена. На снимката долу в дясно сме показали берил, който е абсолютна загадка за нас. Почти безцветен, при леко завъртане отделни зони стават сиво-кафяви. Не сме в състояние да определим и какъв точно е наблюдавания оптичен ефект или комбинацията от ефекти, ако е нещо такова.
Розовата разновидност на берила е открита в началото на двадесети век в Калифорния. Наречена е морганит, по името на известния американски финансист Дж. П. Морган, който е виден колекционер на редки минерални образци. Колекциите от минерали на Дж. П. Морган са показвани на Световното изложение в Париж през 1889 и през 1900 г., отново в Париж. Тези две колекции са дарени по-късно на Американския Музей по Естествена История в Ню Йорк. Понякога морганитът се среща под търговското наименование "розов изумруд". Известен е и рядък червен берил - биксбит, понякога споменаван като "червен изумруд", при който оцветяващият агент са тривалентните йони на мангана. Откриван е единствено в САЩ, в щата Юта. Разликата между изумруда/смарагда и зеления берил е в наситеността и "дълбочината" на зеления цвят. Ако зеленият цвят е блед или с жълтеникав оттенък, то камъкът се класифицира като зелен берил.
Вижте статиите за изумруд (смарагд) и аквамарин. |