ЧАРОИТ - ВИЗИТКА |
Названието чароит произхожда от името на река Чара в Якутия - Русия, където се намира единственото в света находище на този минерал.
Чароитът е един от "най-новите" скъпоценни камъни. Минералът е открит през 1948 г. (според други данни през 1949 г.) от руския геолог Владимир Георгиевич Дитмар, който първоначално го определя като виолетова разновидност на серпентина.Единственото находище на чароит е открито през 60-те години на миналия век, но за останалата част на света и за световната наука минералът е обявен едва през 1978 г. при една доста забавна случка. При своя задгранична командировка във Франция съветският геолог Юрий Рогов, откривател на находището, посещава сбирката на минераложкия отдел на Лувъра. В отговор на твърдението, че музеят разполага с образци на всички известни на земята минерали, геологът показва малка пластина от виолетов материал с молба да определят минерала. Сътрудниците на Лувъра признават, че не са в състояние да сторят това и така научават за новия минерал чароит.
В останалата част на света не само няма находища с промишлено значение, но даже не са откривани единични зърна чароит.В България чароит на публично място може да се види в музея "Земята и хората" в София, където е изложена плоча от чароит - подарък от бившия СССР.
Правителството на Якутия (Република Саха в рамките на Руската Федерация) е ограничило добива на чароит до 100 тона годишно.Поместената в горната таблица химическа формула е само една от различните формули на чароита, указвани от различните източници.От чароит се изработват както бижута, така и по-големи изделия като кутии и вази.
Доколкото чароитът е съвсем "млад" камък, то той все още не е добил голяма популярност и на практика с него няма свързани традиционни вярвания, нито митове и легенди.Чароитът се предлага от някои източници на астрологично познание като универсален камък, подходящ за всички зодии.
|