backgr

Сряда, 30 Април, 2025
ЛАРИМАР - ВИЗИТКА

Наименованието ларимар е комбинация от "Лариса"- името на дъщерята на "откривателя" на камъка и "mar" (от исп. - море), подчертаващо небесно-синия цвят  на камъка, наподобяващ цвета на водите на Карибско море.

ВИСУЛКА ОТ ЛАРИМАР ГРИВНА ОТ ТОПЧЕТА ЛАРИМАР ЛАРИМАР С РАЗЛИЧНО КАЧЕСТВО

Ларимарът е синя разновидност на минерала пектолит.

  • ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ЛАРИМАРА

ХИМИЧЕН СЪСТАВ

NaCa2Si3O8(OH) (пектолит)

натриево-калциев хидроокисен силикат с микропримеси на манган (Mn), кобалт (Co) и понякога  желязо (Fe)

ТВЪРДОСТ ПО МООС

4 1/2 - 5

според някои източници твърдостта на по-тъмносините камъни може да достигне 7 по скалата на Моос

ЦВЯТ

бял със сини петна до синьо с бели петна, като нюансите на синьото варират от светло небесносиньо до наситено морско или "вулканично" синьо; понякога със зелени оттенъци или с червеникави включвания

най-високо ценен е наситеният син цвят, а най-слабо - белият; червеникавите включвания се дължат на микропримеси от желязо

ПЛЕОХРОИЗЪМ

отсъства

ПРОЗРАЧНОСТ

непрозрачен

ОПТИЧНИ ЕФЕКТИ

не се наблюдават

ОТНОСИТЕЛНО ТЕГЛО

около 2.9 g/cm3

КРИСТАЛНА СТРУКТУРА

тригонална

ларимарът на практика представлява скала, т.е. агрегат от различни минерали, като преобладаващ от тях се явява пектолитът; отделни кристали пектолит се наблюдават като включвания

ЦЕПИТЕЛНОСТ

идеална, в две направления (за пектолита)

рядко се наблюдава в компактната форма на ларимара

ЛОМ

крехък

НАХОДИЩА

едно единствено находище в Доминиканската Република

  • ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ

Образуването на ларимара е свързано с древна вулканична дейност.

Ларимарът е "нов" скъпоценен камък, открит за широката публика през 1974 година. Неговият "откривател" Мигел Мендес дава и настоящото му име (виж в началото на статията).

larimar cabochons 320 10 3243 ДВА ПРЪСТЕНА С ЛАРИМАР larimar cabochons 320 11 2470

Още през 1916 година  местен свещеник иска разрешение от правителството на Доминиканската република за разработка на минно находище и добив на определена "синя скала", но поради неизяснени причини не получава такова разрешение и "откриването" на камъка се отлага с около 6 десетилетия.

Подобно на един от другите "нови" скъпоценни камъни - чароита, ларимарът се добива от едно единствено находище в близост до град Бараона - югозападната част на Доминиканската република.

Понякога ларимарът може да бъде объркан с тюркоаз.

Всички пектолити са светлочувствителни и с времето синият цвят на ларимара избледнява, особено при често излагане на слънчева светлина.

  • МИТОВЕ И ЛЕГЕНДИ

Поради факта на "скорошното" откриване на ларимара, в европейската традиция липсват характерни митове и легенди за ларимара.

Някои вярват, че ларимарът е открит в древен град от изгубения континент Атлантида - за част от който  се смятат островите в Карибско море, и поради тази причина понякога той е наричан "камък от Атлантида".

Местните жители вярват, че ларимарът носи обич, топлота и подпомага възстановителните сили на организма.