АМЕТИСТ - ВИЗИТКА |
Аметистът е един от най-ценените скъпоценни камъни от групата на кварца. Името му произхожда от гръцкото "ἀ μέθυστος", означаващо "не пиян". В древния свят се е вярвало, че амулет с аметист предпазва човек от напиване.
Аметистът е разновидност на макрокристалния кварц, оцветена в различни нюанси на виолетово. "Роднина" е на други известни камъни от групата с приложение в бижутерията, а именно планински кристал (безцветен), опушен кварц (сиво-кафява разновидност) и цитрин (жълтеникава разновидност).
Аметистът е известен на човека от дълбока древност, ценен е и е използван още от древните египтяни, а също така е описан като един от 12 скъпоценни камъка на нагръдника на еврейските върховни свещеници.Аметистът дълго време е бил предпочитаният скъпоценен камък на високопоставените християнски духовници.До 18 век аметистът не е бил толкова често срещан и е бил включен в групата на главните скъпоценни камъни, а именно диаманта, сапфира, рубина и изумруда. Това се променя след откриването на големи находища в Бразилия и на други места.
Понякога е възможно аметистът да избледнее при продължително излагане на ярка слънчева светлина или топлина.На изкуствена светлина аметистът не изглежда така добре, както на естествена.
Древногръцките митове свързват Дионис, бог на виното и пиянството, с девойка на име Аметистос. Богът харесал девойката, но тя не отговорила на желанието му. Нейните молитви да остане целомъдрена били чути от богинята Артемида, която превърнала Аметистос в бял камък. Засраменият Дионис, в знак на разкаяние, полял като дар камъка с вино и по този начин го оцветил във виолетово.Традиционо вярване било, че аметистът предпазва от напиване и в древен Рим и Гърция се изработвали чаши от аметист с вярването, че от такава чаша човек трудно може да се опияни. |