КИАНИТ - ВИЗИТКА |
Кианитът носи името си от гръцката дума за тъмно синьо "kyanos" (циан). Алтернативно име за кианита е дистен.
Кианитът е алуминиев силикат, който е тясно свързан с други два минерала - андалусит и силманит, на които е полиморф, т.е. при еднакви други условия в зависимост от комбинацията на налягането с температурата кристализира един от трите минерала. Кианитът се използва като индикатор за оценка условията на метаморфните изменения на скалите.
Кианитът е изключителен минерал по причина на своята различна твърдост. Проявява силна анизотропия и поради тази причина в една посока твърдостта му е 4 по Моос, т.е. може да се надраска с нож, а перпендикулярно на нея има твърдост 7, т.е. в тази посока кианитът може да надраска ножа.Анизотропията на кристалната решетка се изявява и в силния плеохроизъм - различен цвят в зависимост от посоката на гледане.Кианитът има индустриално приложение при изработването на автомобилни свещи и високо-температурни керамични материали.Когато кристалите имат иглеста структура и проявяват ефект на "котешко око", те се обработват най-често под формата на кабошони. По причина на своята цепителност и крехкост, кианитът не е съвсем подходящ за пръстени и гривни за по-небрежните дами.
Зоните на оцветяване при кианита не са равномерни и често безцветните кристали са осеяни с цветни петна. Подобно на повечето минерали с интересни характеристики, кианитът е обект на колекциониране.
За кианита се вярва, че усилва центровете за комуникация на човешкото тяло, когато се носи близо до гърлото. Също така се смята, че този камък се "самопречиства" и "самозарежда" с енергия. |