СОКОЛОВО ОКО - ВИЗИТКА |
Соколово око се нарича влакнестият агрегат на кварца с минерала крокидолит. Соколовото око е сиво-синкаво до сиво-зелено на цвят, понякога с примеси на жълто-зелено.
Соколовото око е "близък роднина" на тигровото око, като и двата камъка представляват метаморфна скала, в която кварцът е изместил минерала крокидолит, като при соколовото око изместването е частично. Минимални количества от хидратно желязо (FeOOH - гьотит), придаващо жълт цвят, допринася за разликата в цвета между соколовото и тигровото око. При соколовото око хидратно желязо почти отсъства. На снимката горе вляво са показани кръгли мъниста от соколово око, като има една сфера от тигрово око (с най-големия диаметър) за сравняване на разликите в цветовете.
Синоним на соколово око се явява името "ястребово око" по причина наподобяването на окото на хищните птици.
Соколовото око е по-рядко срещано от тигровото око. Често се наблюдават камъни в които определени зони са сиво-сини и отговарят на соколово око, а други са жълто-кафяви и отговарят на тигровото, както и всички възможни нюанси между двата основни.На пазара се предлага красива разновидност наричана "питерсит", която представлява парчета тип "бреша" от соколово и/или тигрово око във вторична матрица от хематит. Питерситът първоначално е добиван единствено в Намибия, но напоследък са открити негови залежи и в Китай.Поради изключително близките характеристики и свойства за повече информация вижте визитката на тигровото око.Соколовото око е чувствително към някои киселини. Чувствително е донякъде и към удари по причина на влакнестата структура.
Соколовото око, подобно на тигровото, пази своя собственик от нещастия и заплахи. Също така се смята, че този камък разширява духовната перспектива на собственика си, така както соколът вижда от високо и еднакво добре както през деня, така и през нощта.На Изток камъкът соколово око се свързва с "третото око" на човека.Това е камъкът на онези, които се занимават с хата-йога.В Индия соколовото око се счита за свещения камък на Брама. |