АМАЗОНИТ - ВИЗИТКА |
Амазонит се нарича определена разновидност на минерала микроклин от групата на фелдшпатите. Смята се, че е наречен така преди няколкостотин години поради предполагаемите му находища по течението на р. Амазонка в Южна Америка. На практика камъкът и реката нямат нищо общо, тъй като амазонит не е добиван и не се добива никъде в близост до нея или изобщо в нейния басейн.
Амазонитът е единственият минерал с яркозелен цвят от фелдшпатовата група, включваща още познатите лунен камък (адулария), ортоклаз, лабрадорит и авантюринов фелдшпат (слънчев камък).
Амазонитът е известен на хората от дълбока древност, като има археологически сведения за неговия добив в древните Египет и Етиопия. Няма обаче сведения за това, как е наричан амазонитът в древността. В гробницата на фараона Тутанкамон са открити мъниста, ритуални предмети, пръстени и други украшения със сребърен обков.
По-големи количества амазонит започват да постъпват в Европа през 18 век от Бразилия.Находища на амазонит са открити и в Русия, южен Урал, също в края на 18 век. Руските майстори на ювелирни изделия оценяват бързо неговите качества и започват да го използват широко за изработката на бижута и на неголеми декоративни предмети. Вази от Илменски (Южноуралски) амазонит са сред постоянните експонати на Ермитажа в Санкт Петербург. Понастоящем амазонит в Русия се добива основно на Колския полуостров.
Амазонитът нерядко има перлен блясък, като понякога при него може да се наблюдава иридизация. Също така амазонитът често има включвания от бял албит, които са на ивици и контрастират приятно с по-тъмните зелени и синьо-зелени зони.
Амазонитът е относително твърд камък и обикновено се полира добре до почти стъклен блясък, но е крехък подобно на останалите фелдшпати и следва да се пази от удар. При нагряване може да избледнее. Драска се от кварца и по-твърдите камъни и следва да се пази от контакт с тях.
Друга версия за името на амазонита свързва камъка с древните легенди за амазонките, които предполагаемо са населявали земите на север от Кавказ и между долното течение на р. Дон и южните предпланини на Урал. Руските източници споменават за изделия с и от амазонит, откривани в погребални могили на скитите във въпросните степни зони, т.е. по местата където според древните историци Херодот, Птоломей и Плиний са живели митичните амазонки. Легендарните жени-войни се украсявали със зеления камък като вярвали, че по този начин ще излязат победителки в поредното сражение.Интересно поверие свързва амазонита с пораждането на пориви на младост в старите мъже. Счита се също, че подобрява състоянието на кожата и лекува нервни изтощения, но поощрява природната леност у човека. Вярва се, че амазонитът усилва склонностата към видения и мистични откровения.Приема се, че колкото по-наситен е цветът на амазонита, толкова по-силно е неговото въздействие върху човешкия организъм. Смята се, че амазонитът притежава силата да облекчава мускулни спазми и да нормализира нивото на калция в организма, да отпуска при пренапрежение.Вярва се, че талисмани от амазонит могат да се носят постоянно, като най-голяма полза от това имат родените под знаците Водолей, Близнаци и Везни. Не се препоръчва на родените под знака на Скорпиона.
|