ПРЕНИТ - ВИЗИТКА |
Пренитът е от "новите" ювелирни материали, тъй като не е бил познат в древността. Описан е за първи път през 1789 г. от холандския минералог Хендрик фон Прен, който го открива в Южна Африка.
Пренитът е първият минерал, който е получил името на човек, в частност на своя откривател. Възможно е на български името да се срещне изписано и като "прехнит".
Лустрото на пренита е стъклено до перлено. Известни са образци с нишковидни включвания, демонстриращи ефекта "котешко око".
В много редки случаи пренитът може да бъде розов на цвят. Въпреки наличието на находища в много страни, основната част пренит за ювелирния пазар идва от Австралия. Пренитът се среща основно като запълващ минерал на кухини и цепнатини в базалтови скали, обикновено заедно с други минерали. Включванията в пренита са често от минерала епидот и носят характерната си кристална форма. На практика на пазара трудно могат да се срещнат прозрачни фасетирани образци пренит, свободни от включвания и с тегло 5 карата и повече.
Пренитът може да бъде объркан с апатит, хризопраз, нефрит, серпентин и др. На снимката отдясно са показани галтовани образци на пренит (отляво) и хризопраз (отдясно). В този случай по-наситеният зелен цвят на хризопраза е очевиден, но следва да се отбележи, че това не е достатъчен параметър за идентифициране на единия или другия камък.
Духовните лечители смятат пренита за "камък на предсказанията". Според тях той усилва виденията и спомените. Други лечители смятат, че цветът на камъка и усещането при неговото докосване могат да се използват за намаляване на стреса. На Изток свързват пренита със стимулирането на третата чакра по време на медитация, като по този начин смятат, че е възможно достигане на по-високи нива на осведоменост.
|