ДИОПСИД - ВИЗИТКА |
Диопсидът е от по-непознатите и съответно по-рядко срещани по накитите скъпоценни камъни. За първи път е описан през 1800 година, т.е. не е от традиционните ювелирни материали, използвани от древността.
Името на диопсида произлиза от съчетанието на гръцките думи за "две" и "вид", по всяка вероятност отчитайки двата начина на ориентиране на кристалната призма.
Следва да се отбележи, че минералът диопсид е сравнително разпространен по света, но образци с ювелирно качество се срещат в доста по-малко на брой находища. Също така, обикновено размерите на обработените камъни са малки, поради факта че цветът бързо клони към кафяво-черен при камъните с по-големи размери.
Съществува вариант на диопсида с примеси от хром, т.н. хромдиопсид, който има наситено-зелен цвят, подобен на цвета на изумруда.Хромдиопсидът се среща често в кимберлитите и поради тази причина е минерал-индикатор при търсенето на диаманти. На практика основните количества хромдиопсид на ювелирния пазар идват от кимберлитите на Якутия, където се добиват и основната част на диамантите в Русия. Известни са включвания от диопсид в диамантените кристали.Известна е и разновидност на диопсида, наричана виолан, която е полупрозрачна до непрозрачна, но е с виолетово-син цвят. Виоланът е рядък камък, който се добива основно в Италия (виолетов) и Русия (виолетово-син). Използва се основно като декоративен камък за изработка на дребни предмети или за интарзия.
Диопсидът е един от малкото на брой скъпоценни камъни, при които могат да се наблюдават оптичните ефекти "астеризъм" и по-рядко "котешко око". Образците с "котешко око" идват основно от Индия, но също така и от Мианма и Австралия.
Астеризмът на диопсида е с характерна четирилъчева звезда, за разлика от тази при сапфира и рубина, която е с шест лъча.
На пръв поглед диопсидът лесно може да бъде объркан с други скъпоценни камъни, най-вече с изумруд (хромдиопсид), хиденит, молдавит, перидот.
На снимката горе в дясно са показани различни скъпоценни камъни в зелено, в това число изумруди, турмалини и сапфири. За разпознаването на единия от диопсидите като жокер може да послужи фотографията в средата..
За диопсида се смята, че е камък на креативността. Други вярват, че той смекчава агресията и безсмислената упоритост, а също така подпомага обичта и себеотдаването.Практикуващите кристалотерапия пък твърдят, че диопсидът носен върху гърдите помага на функционирането на белите дробове, сърцето и изобщо на кръвообращението.
|