ХАУЛИТ - ВИЗИТКА |
Хаулитът е сравнително нов ювелирен материал, който е едновременно познат и непознат. Познат е за съжаление най-вече като една от често срещаните имитации на тюркоаза, а по-малко познат с истинското си лице на прекрасен бижутерски материал със собствен характер.
Канадският геолог Хенри Хау (1828 – 1879) идентифицира новия минерал през 1868 година в гипсовите рудници на Нова Скотия, а названието "хаулит" е дадено от известния американски минералог Джейм Дуайт Дана по името на откривателя.
Понастоящем най-значимите находища на хаулит се намират в Северна Америка и в частност в Калифорния, откъдето и постъпват основните количества ювелирен материал на световния пазар.
В интернет пространството сме срещали името на минерала изписано на български и като "хоулит". Известният български учен-минералог, университетски преподавател и автор Руслан Костов, в своята книга "Скъпоценни минерали - определяне, разпространение, обработка, история и приложение (Гемология)" (виж. ПРЕПОРЪЧВАМЕ) транскрибира от английски наименованието като хаулит. По същия начин, като хаулит, е определен и в "Речник на скъпоценните камъни" от друг известен български учен - Тодор Тодоров. Съответно, в нашия сайт ще използваме "хаулит" като вярна транскрипция на името на минерала.
Хаулитът се среща обикновено под формата на бучковидни образувания (конкреции) наподобяващи карфиол. В Калифорния са откривани образувания с единично тегло около 50 кг.Млечнобелият хаулит се полира добре и има порцеланообразно лустро. Въпреки невисоката си твърдост притежава добра якост и съответно е подходящ за изработка на ювелирни и декоративни изделия.* Относно твърдостта на хаулита, която според някои източници е между 3 и 31/2 по Моос, а според други - около 61/2, мога да кажа следното: пробвах да надраскам с бижутерска стоманена пинсета една от бучките на фотографията горе вляво и за моя изненада не остана драскотина, а следа от метала подобна на следа от молив. Това ме навежда на мисълта, че в конкретния случай твърдостта е по-близко до по-високата стойност от 61/2, отколкото към 3 по Моос.Хаулитът притежава две качества, които са експлоатирани за имитиране на друг много по-известен, по-търсен и съответно по-скъп камък, а именно - тюркоаза. Първото от въпросните двете качества е порьозност, която позволява лесното боядисване на хаулита в желания цвят. Второто качество е прожилването му в черно, сиво или кафяво и наподобяващо матрицата на тюркоаза. На фотографията долу вляво е показан неоцветен (отляво) и оцветен (от дясно) хаулит в цвят на тюркоаз. За съжаление, огромната маса "тюркоаз" предлаган на пазара е именно имитация от боядисан хаулит или още по-често от друг минерал - магнезит. Според нас правилният подход в такъв случай е клиентът да бъде информиран точно за същността на предлаганата стока, това да е правилно отразено в исканата цена, а купувачът сам да направи своя информиран избор.
Друг интересен факт е информацията за съществуването на рядко срещана, бяла на цвят разновидност на тюркоаза, наричана "Бял бизон" (White buffalo), и обвинението от друга страна, че това е хаулит, предлаган по този начин само поради по-високата цена на тюркоаза като цяло. Авторитетите по въпросите на тюркоаза Джо Д. Лоури и Джо П. Лоури, в своята книга "Тюркоаз: Световната история на един забележителен скъпоценен камък" (Turquoise: The World Story of a Fascinating Gemstone) не отбелязват нито наличието на такъв вид тюркоаз, нито на такъв вид имитация с хаулит, в иначе доста изчерпателния раздел по тези въпроси. Понеже разполагаме с тюркоаз, хаулит и един кабошон, подарен ни за "Бял бизон", сложихме ги в един кадър и оставяме на Вас да прецените сами за себе си останалото от горната фотография вдясно. Подредбата е както следва: отдясно - тюркоаз, среда - "Бял бизон", отляво - два кабошона от хаулит.
Като оставим настрана закачките, ние смятаме, че хаулитът притежава свои качества, които го нареждат достойно със собственото му име в списъка на ювелирните камъни по предлаганите от нас бижута.
По причина на своята "кратка" история в познанието на човечеството хаулитът не се свързва с традиционните астрологични системи, т.е. не се асоциира с определена зодия, планета и т.н. Това не му пречи да има почитатели, които вярват в неговите магически и лечебни свойства.Някои смятат, че медитацията върху хаулит подпомага излизането на духа от тялото и дава поглед към предишните животи. Вярва се също, че подобен ефект на връщане на спомени от минали времена и животи може да се постигне с поставяне на хаулита върху третото око.В по-традиционните измерения на реалния живот се приема, че хаулитът успокоява цялото тяло и отпуска мускулното напрежение, намалява стреса и подобрява съня. С други думи казано - камък на успокоението.Други приемат хаулита като пазител на горните чакри (5-та, 6-та и 7-ма) и камък който пречиства както аурата, така и кръвта.
|