СЕДЕФ - ВИЗИТКА |
Седефът е вътрешната слоеста част на твърдата обвивка на множество сладководни и соленоводни мекотели, основно миди и охлюви. На практика това е най-старият запазен ювелирен материал, използван някога от човечеството (вижте нашата статия БИЖУТЕРИЯТА - МАЛКО ИСТОРИЯ).
Най-вероятно преливащата игра на цветове на седефа, позната ни като иридизация, е привлякла древните хора да събират по бреговете на реките, езерата, моретата и океаните черупки и раковини и да ги използват за украшения. Източниците на изходен материал за добив на седеф са основно два - фермите за култивиране на перли и ресторантите, предлагащи мекотели.
На практика седефът не се различава от перлите по състав и физични характеристики.
Седефът често се нарича в някой от езиците "майка на перлата" - mother-of-pearl (англ.), перламутр (рус.) и др. Седефът е естествен композитен материал. Типичното перлено лустро е в следствие на редуващите се и застъпващи се микропластини, изградени от микрокристали арагонит и органични вещества (под общото име кончиолин). Тази структурата придава на черупката изключителна здравина, която освен да предпазва мекотелите приживе, прави от седефа превъзходна суровина за бижутерски цели. Абалон е общото название на група мекотели от рода Haliotis, с най-известен представител новозеландската Пауа (Haliotis australis). Седефът на тези мекотели е в преливащи се нюанси на неоново синьо и зелено.
Цветът на седефа зависи от много фактори, като най-важни са вида на мекотело и типа на водата - солена или сладка. Основна роля играе цветът на най-горните слоеве кончиолин, като той определя основния оттенък на седефа. Структурата на черупките на някои мекотели не е слоеста, а е по-скоро порцеланообразна. В този случай отсъства и характерната за седефа иридизация. Такъв материал се използва най-често за изработка на камеи, тъй като твърдостта е по-малка от тази на традиционни материали като оникс и сардоникс. Предпочитани са раковините на рода охлюви Cassis, които са с различен цвят по дебелината си и тази особеност се използва за придаване на допълнителна "обемност" на изделията. Като основен център за изработване на камеи от черупки на мекотели се е наложил италианския град Торре дел Греко. Градът е известен още и с изделията от корал.
Освен за накити, седефът се използва изключително много за декоративни цели - за изработка на копчета, циферблати на часовници, интарзия (напр. дръжки на ножове и огнестрелно оръжие) и др.
Подобно на перлите, накитите със седеф се почиства единствено с навлажнена мека кърпа, като следва да се избягват почистване с ултразвук, пара и агресивни среди.
Седефът е символ на вярата, благотворителността и невинността. Също така, подобно на майката предпазваща своето дете, "майката на перлата" е "камък" който предпазва. Според източните традиции, седефът носи богатство и благополучие. В практиката на фен-шуй често се използват предмети от или със седеф, поставени на определено място в дома, които да донесат благополучие на всички, живеещи в него. |